Regulamin biblioteki szkolnej
Regulamin Centrum Multimedialnego
- Komputer multimedialny służy do przeglądania multimedialnych programów edukacyjnych, dostępnych w bibliotece szkolnej oraz do wyszukiwania informacji w Internecie, potrzebnych na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, wykonywania własnych prac dla potrzeb szkolnych i naukowych, tworzenia dokumentów na użytek szkoły – Samorządu Uczniowskiego, gazetki szkolnej, szkolnej strony internetowej.
- Centrum korzystać mogą nieodpłatnie wszyscy uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Nr 3 na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.
- Na pracę przy komputerze zgodę wyraża nauczyciel – opiekun. Po zapoznaniu się z regulaminem uczeń ma obowiązek podać nauczycielowi swoje imię i nazwisko, klasę, nazwę programu i cel korzystania ze stanowiska oraz podpisuje się w ewidencji Centrum, akceptując tym samym regulamin.
- Przy stanowisku pracy może się znajdować jedna osoba. W wyjątkowych wypadkach (np. wspólne opracowywanie dokumentu) za zgodą nauczyciela pracować może maksymalnie 2 osoby.
- Maksymalny czas pracy ucznia przy komputerze wynosi 1 godzinę. Uczeń może zarezerwować stanowisko komputerowe z jednodniowym wyprzedzeniem.
- Użytkownik ma obowiązek:
- informować dyżurującego bibliotekarza o nieprawidłowym działaniu komputera i uszkodzeniach technicznych,
- zachować ciszę i nie zakłócać pracy innym użytkownikom,
- stosować się do poleceń nauczyciela – opiekuna
- Użytkownikowi nie wolno:
- instalować własnych programów oraz dokonywać zmian w istniejącym oprogramowaniu i ustawieniach systemowych,
- włączać i wyłączać urządzeń do sieci elektrycznej bez zgody nauczyciela,
- wykorzystywać komputera do gier i zabaw,
- wykonywać czynności naruszających prawa autorskie twórców, dystrybutorów oprogramowania i właścicieli danych,
- wykorzystywać oprogramowania do celów komercyjnych (w tym zarobkowych), naruszających godność innych osób oraz niezgodnych z prawem
- Programy komputerowe udostępniane są jedynie na miejscu, nie ma możliwości wypożyczania ich do domu lub wynoszenia do innych pomieszczeń. Wyjątek stanowią nauczyciele, którzy chcą skorzystać z programów podczas zajęć w pracowni komputerowej.
- Zabrania się zapisywania dokumentów na dysku twardym. Wszelkie dane pozostawione na dysku twardym przez użytkowników będą natychmiast usuwane.
- Użytkownik zamierzający skorzystać z dyskietki, płyty CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW lub innej pamięci przenośnej ma obowiązek zgłosić ten fakt nauczycielowi. Dyskietka lub płyta dopuszczana jest do użytku tylko po uprzednim sprawdzeniu zawartości programem antywirusowym (jeśli istnieje taka możliwość).
- Użytkownik komputera musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu. Nauczyciel – opiekun nie ma obowiązku udzielania stałej pomocy w planowaniu i tworzeniu dokumentów, udziela jednak wskazówek wszystkim użytkownikom w zakresie korzystania z programów będących w posiadaniu szkolnej biblioteki.
- W Centrum istnieje możliwość wykonania pojedynczych wydruków tekstów za opłatą. Ceny opłat za wydruki zatwierdza Dyrektor Szkoły. Nie wykonuje się wydruków kompletnych stron internetowych oraz grafiki (w tym zdjęć).
- W Centrum należy zachować ciszę. Okrycia wierzchnie należy zostawiać w szatni, a torby, teczki, plecaki itp. w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu.
- Do Centrum nie wolno wnosić oraz spożywać w nim napojów lub artykułów spożywczych.
- Za wszelkie uszkodzenia sprzętu komputerowego lub oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą jego rodzice.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad obowiązujących w Centrum nauczyciel – opiekun ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika. Nauczyciel – opiekun ma prawo wydania uczniowi zakazu korzystania z Centrum na czas określony, najdłużej do końca roku szkolnego, informując o tym fakcie Dyrektora Szkoły.
Regulamin zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły
w dniu 11 września 2006 r.
Regulamin Biblioteki Szkolnej
- Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią szkolną służącą do realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno –wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej oraz w miarę możliwości wiedzy o regionie. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice. Uczniowie stają się czytelnikami na podstawie zapisu w dzienniku klasowym , nauczyciele i pracownicy na podstawie legitymacji służbowych, a rodzice – dowodu osobistego.
- Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni szkoły i rodzice.
- Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki ( w tym tylko jedną lekturę obowiązkową) na okres dwóch tygodni.
- Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów oraz uczniowie klas maturalnych mają prawo do wypożyczania większej liczby książek jednorazowo.
- Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią zamówień, może przed upływem terminu zwrotu prosić o jej prolongatę.
- Prośbę czytelnika o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień.
- W czasie choroby zakaźnej panującej w domu uczeń nie może korzystać z biblioteki.
- Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
- W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki ( innego dokumentu) należy ją odkupić bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości albo wpłacić jej równowartość po uzgodnieniu z bibliotekarzem.
- W bibliotece istnieje wolny dostęp do półek.
- Książek z biblioteki szkolnej nie wypożycza się na wakacje.
- Książek z księgozbioru podręcznego nie wypożycza się do domu.
- Dokumenty audiowizualne można wypożyczyć na okres dwóch dni.
- Pod koniec roku szkolnego książki ( inne dokumenty) muszą być zwrócone w ogłoszonym terminie.
Regulamin Czytelni
- Z czytelni może korzystać każdy uczeń.
- Teczki i torby należy zostawić w wyznaczonym przez bibliotekarza miejscu.
- Każdy odwiedzający wpisuje się do zeszytu odwiedzin.
- W czytelni należy zachować ciszę.
- W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki tj. ze zbiorów czytelni i wypożyczalni. Dostęp do zbiorów jest wolny.
- Wykorzystane czasopisma odnosi się na ustalone miejsce, książki (inne dokumenty) oddaje się bibliotekarzowi.
- Niektóre wydawnictwa z księgozbioru podręcznego ( lektury i książki popularnonaukowe ) mogą być wypożyczane do domu pod koniec pracy biblioteki, pod warunkiem zwrotu następnego dnia przed lekcjami.
- Książki, czasopisma i inne dokumenty biblioteczne należy szanować. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
- W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i picia napojów.
Regulamin zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły