Rok szkolny 2008/2009


I.  Działalność dydaktyczna

W szkole przeprowadzone zostały:

  1. konkursy przedmiotowe dla uczniów gimnazjum województwa śląskiego z języka polskiego, języka angielskiego, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie z następujących przedmiotów:
    - chemii III GC – R. Krzak,
    - matematyka M. Buciak III GB,
    - geografia – R. Krzak III GC, D. Ślusarek III GC.
    Laureat etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z geografii Dawid Ślusarek III GC,(Gimnazjum Nr 15),
  2. I miejsce w Wojewódzkim Konkursie astronomiczno-astronautycznym w Częstochowie – Agnieszka Jarasz kl .III LO (XI Liceum Ogólnokształcące) , VIII miejsce etapie ogólnopolskim na XXV na Ogólnopolskie Seminarium Asrtonomiczno-Astronautycznym
  3. „Olimpiada ekologiczna” –do II etapu zakwalifikowała się K.Dytryszewska kl.III LO
  4. „XXXV olimpiada wiedzy technicznej”– do II etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie Technikum Nr 3 : M. Kocur IV TB, A. Żak IV TA, M. Józefowicz IV TA,
  5. • Olimpiada z języka angielskiego organizowana przez NKJO w Zabrzu – do II etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie : Kamil Migas II TB, Łukasz Wołaszek III LO.

II.  Działalność sportowa

  1. II miejsce w Zabrzu w piłce koszykowej dziewcząt szkół gimnazjalnych,
  2. IV miejsce w Zabrzu w piłce koszykowej chłopców szkół gimnazjalnych,
  3. I miejsce chłopców w mistrzostwach Zabrza w piłce koszykowej szkół ponadgimnazjalnych ,
  4. III miejsce chłopców w półfinale wojewódzkim w piłce koszykowej szkół ponadgimnazjalnych ,
  5. I miejsce chłopców mistrzostwach Rejonowych Zabrze-Ruda Śląska w piłce koszykowej szkół ponadgimnazjalnych,
  6. I miejsce chłopców w Zabrzu sztafetach pływackich,
  7. II miejsce dziewcząt w Zabrzu sztafetach pływackich ,
  8. I miejsce indywidualnie Monika Tomczyk III GA w „Biegu Ulicznym Szlakiem Zabytków Techniki’ Miasta Zabrze o puchar Prezydenta,
  9. II miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w „Biegu Ulicznym Szlakiem Zabytków Techniki’ Miasta Zabrze o puchar Prezydenta (Anna Celebucka kl. I LO, Aleksandra Grzywczak kl. I TB),
  10. II miejsce chłopców w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w „Biegu Ulicznym Szlakiem Zabytków Techniki’ Miasta Zabrze o puchar Prezydenta (Dawid Zagajewski III TC, Bartłomiej Koniczny II TA, Tomasz Matecki II TA, Marcin Bokemuelle II LB, Wojciech Tokarski I TB),
  11. II miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych w „Biegu Ulicznym Szlakiem Zabytków Techniki’ Miasta Zabrze o puchar Prezydenta (Natalia Wachowicz kl.3 GC, Anna Bolech kl.3 GC, Monika Tomczyk kl.3 GA)
  12. III miejsce chłopców w Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych w „Biegu Ulicznym Szlakiem Zabytków Techniki’ Miasta Zabrze o puchar Prezydenta (Szymon Bartoszek kl.I GB, Alan Rudziński kl.I GB, Kamil Osman kl.I GA)
  13. III miejsce w Zabrzu w siatkówce plażowej dziewcząt szkół gimnazjalnych ( Aleksandra Zychowicz 2 GB – Daria Szabat 3 GA)
    Reprezentacja drugich klas gimnazjalnych brała udział w programie „ Krok po kroku do Euro 2012” organizowanym przez Urząd miejski w Zabrzu. Organizowanie zawodów sportowych o randze Mistrzostw Zabrza w piłce koszykowej, siatkowej i ręcznej przez nauczycieli wychowania fizycznego. Kontynuacja programu „Otwarte sale gimnastyczne” i „Ferie na sportowo”.

III.  Działalność europejska

  1. Realizacja projektu eTwinning i organizacja w ramach projektu imprez szkolnych „Konkurs na najciekawszy plakat o krajach Unii Europejskiej”, eliminacje do „Konkursu wiedzy o państwach anglojęzycznych”, „Konkurs recytatorski”, „Dzień kultury europejskiej”,
  2. happening z okazji 5 rocznicy Polski w Unii Europejskiej,

  3. udział młodzieży w konkursie o Unii Europejskiej „5 lat w Unii Europejskiej”,
  4. wymiana uczniów z Braunschweig.

IV.  Działalność kulturalna

  1. I miejsce w konkursie „Pieśni Bardów”–Maria Ferens III LO,Mikołaj Gregorek IIIGB,
  2. wyróżnienie w „ I Zabrzański Konkurs Piosenki Angielskiej”- M. Ferens kl. III LO
  3. II miejsce w miejskim konkursie fotograficznym „Symetria w o obiektach sakralnych miasta Zabrze” –A. Martin kl. II LO,
  4. wyróżnienie w konkursie fotograficznym w ramach „XVI Tygodania Ziemi”-E.Bujak kl.III GC,

V.  Inna działalność i osiągnięcia szkoły

  1. organizacja wystawy o rtm. Witoldzie Pileckim z okazji 60 rocznicy męczeńskiej śmierci,
  2. wycieczka dla uczniów i nauczycieli „Szlakiem ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z Oświęcimia”,
  3. międzyszkolny konkurs „Rotmistrz Witold Pilecki –do końca wierny Niepodległej”
  4. Robert Szadkowski uczeń kl.III TB został Młodym Senatorem reprezentował szkołę w Senacie Młodych w Warszawie,
  5. Kontynuacja akcji „Bytomka przyjazna ludziom”
  6. „Wystawa gadów” w ramach dni otwartych szkoły,
  7. realizacja projektu edukacyjnego „Sztolnia Dziedziczna-unikat na skalę europejską w Zabrzu”- B.Hajduga ,H.Klora i uczniowie ZS NR 3,
  8. realizacja programu „Edukacja globalna” –organizacja „Tygodnia Edukacji Globalnej”,
  9. realizacja programu profilaktycznego „NOE” w klasach trzecich gimnazjum,
  10. otwarcie „Punktu mediacyjnego”,
  11. nauczyciel Grzegorz Sobczyk –laureat konkursu dla nauczycieli w ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”,
  12. czynny udział uczniów kl I TB w debacie oksfordzkiej n.t „Gry komputerowe – czy wywierają pozytywny wpływ na kształtowanie się postaw młodego człowieka” zorganizowanej przez Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania im.gen.J.Ziętka w Katowicach,
  13. czynny udział ucznia kl.II TC Grzegorza Gałązki w debacie „Węgiel w muzeum” organizowanej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,
  14. wyróżnienie pedagoga w edycji „Lepiej razem niż osobno”
  15. podpisanie porozumienia z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu, filia w Chorzowie
  16. wymiana uczniów z Braunschweig
  17. organizacja kursu SEP
  18. wybór przedstawicieli uczniów ZS NR 3 do Młodzieżowej Rady Miejskiej
  19. udział przedstawicieli uczniów ZS NR 3 w pracach Zabrzańskiej Rady do Spraw Młodzieży działającej przy Prezydencie Miasta Zabrze,
  20. udział w debacie n.t kształcenia zawodowego organizowanej przez zrzeszenia Związku Gmin i Miast Polskich ,zapoznanie się z bazą i wyposażenie szkoły w pracownie do przedmiotów zawodowych,
  21. stypendyści Prezesa Rady Ministrów:
    - XI Liceum Ogólnokształcące – Katarzyna Poreb
    - III Liceum Profilowane – Katarzyna Brożek
    - Technikum NR 3 – Grzegorz Gałązka

VI.  Podziękowania

  1. Podziękowanie Rzecznika Praw Obywatelskich i CEO za udział w programie „Młodzi głosują”.